سفارش تبلیغ
صبا ویژن
مطالب اینترنتی
 

سیارکی که تغییر رنگ می دهد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


 

 • سیارکی که تغییر رنگ می دهد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی نت، سیارک 6478 Gault یک نمونه عجیب است. این  سیارک شبیه ستاره های دنباله دار، دنباله‌ای از گرد و غبار دارد و حتی عجیب تر آنکه رنگش از قرمز به آبی تغییر می کند. 

   در همین راستا محققان MITدر بیانیه ای اعلام کردند این نخستین باری است که دانشمندان یک سیارک با قابلیت تغییر رنگ را به طور واقعی رصد کرده اند.

   البته این تغییرات با چشم غیر مسلح چندان محسوس نیست. ستاره شناسان در طیف کوتاه نور مادون قرمز فعالیت های سیارک را رصد کرده اند و البته چشم انسان نیز  نمی تواند این نور را ببیند.

  «مایکل ماسرت» یکی از دانشجویان پسا دکترا دانشگاه MIT  ویژگی تغییر رنگ این سیارک را یک مورد شگفت انگیز خواند. او در این باره می گوید: تصور می کنم ما  سیارکی را رصد کردیم که  گردوغبار قرمز رنگ آن در فضا از بین می رود و البته می توان لایه زیرین سیارک را دید که به رنگ آبی است.

  این سیارک بین مریخ و ژوپیتر قرار دارد و نخستین بار در سال 1988 کشف شد اما دانشمندان توجهی به آن نداشتند. مشاهدات در اواخر 2018 و اوایل 2019 میلادی نشان داد این سیارک  دو دنباله از گردوغبار دارد. چنین ویژگی میان سیارک ها بسیار نادر است.

  بررسی دقیق تر6478 Gault ویژگی تغییر رنگ ناگهانی آن را نیز نشان داد. دانشمندان معتقدند این سیارک با سرعت زیادی حرکت می کند و گردوغبار سطح آن پراکنده و به این ترتیب مواد زیر آنها نمایان می شود.

  این تحقیق توسط گروهی از محققان MIT انجام شده و نتایج آن نیز در Astrophysical Journal Letters  منتشر شده است.
موضوع مطلب :


 
وبلاگ

لوگو

آمار وبلاگ
بازدید امروز: 574
بازدید دیروز: 1048
کل بازدیدها: 415385028