سفارش تبلیغ
صبا
ای آن که عارفان را با رازگویی طولانی اش، مأنوس ساخت و بر خائفان، لباس دوستی خود پوشاند ! [امام سجّاد علیه السلام]
پیغام سروش
 
تأثیر مذاکرات کره ی شمالی و آمریکا بر ایران چیست؟

مذاکره‌ی کره‌ی شمالی و آمریکا را می‌شود به‌نوعی بازی دو سر برد برای طرفین و دو سر باخت برای ایران دانست.

کره پس از قدرت‌نمایی و با تجربه‌ی مشابه برجام، در حدود 10 سال پیش، وارد مذاکره می‌شود؛ حالا یا امتیاز می‌گیرد یا برمی‌گردد به روش قبلی، بدون آنکه چیزی برای از دست دادن داشته باشد.

از طرف دیگر، ترامپ با طرح این ادعا که توانسته است با رفتار تهاجمی‌اش کره‌ی شمالی را به‌پای میز مذاکره بکشاند، موقعیت مخالفانش را تضعیف و فشار بر ایران و دیگر کشورهای مخالف را توجیه می‌کند و اگر امتیازی هم بدهد، حداقل این هست که مدعی خواهد شد، جلوی تهدید هسته‌ای علیه آمریکا را گرفته است.

البته در صورت بروز وضع دوم، یعنی امتیاز گرفتن کره‌ی شمالی، احتمال اتفاق دیگری هم در داخل کشور ما وجود دارد و آن، تضعیف موقعیت غرب‌گرایان و به تبع آن، دولت موردحمایت آنان است؛ چون نه‌تنها درهرحال، فشار بر ایران بیشتر خواهد شد که مخالفان دولت هم کره را چماق بر سر آن خواهند کرد؛ همان‌گونه که پیروزی ژاپن بر روسیه باعث تقویت روحیه‌ی مخالفان، در دوره‌ی قاجار شد!

درهرصورت، با تداوم این روش دیپلماسی و نگاه خوش‌بینانه به غرب، نباید منتظر وضع بهتری باشیم. شرایط منطقه‌ای و جهانی ایران، بیش از هر چیز، نگاه «واقع‌گرایانه» به روابط بین‌الملل را می‌طلبد نگاهی مبتنی بر احتیاط، قدرت‌نمایی، خودیاری و توازن نه نگاه خوش‌بینانه‌ی «لیبرالیستی». 


کلمات کلیدی: سیاست

نوشته شده توسط عباس مهدوی 96/12/23:: 6:4 عصر     |     () نظر
درباره
صفحه‌های دیگر
لینک‌های روزانه
لیست یادداشت‌ها
پیوندها
آرشیو یادداشت‌ها